Ekranda Uzun Süre Kalmanın Sırları ”Diriliş:Ertuğrul” da

Tekden Film yapımcılığın üstlendiği, senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın yazdığı ve başrollerini Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Esra Bilgiç, Didem Balçın, Hülya Darcan, Uğur Güneş, Osman Soykut, Evrim Solmaz, Mehmet Çevik’in paylaştığı tarihi en güzel şekilde anlatan bir aksiyon dizisidir. 10 Aralık 2014 tarihinde Trt 1 de yayına başlamıştır. 2015 yılı en iyi dizisi ödülü alan ”Diriliş Ertuğrul” yayına girdiği ilk bölümün yayınlanmasından sonra AB grubu reyting sıralamasında birinci sıraya yerleşti.  İlk sezon 13. yüzyılda Layı Obasının Tapınak Şövalyelerine karşı mücadelelerini konu alınmıştır. Dizi ikinci sezonda ise, Kayı Obasının bu defa da Moğollara karşı mücadelelerini konu edinmiştir. Dizi başlamadan önce 6 ay kadar hazırlık aşamasından geçmiştir. Oyuncuların her birine at binicilik dersi verilmiş olup, erkek oyunculara da ayrıca bıçak ve kılıç kullanma dersleri verilmiştir.

dırılıs-ertugrul

Şubat 2014 hazırlıkları başlayan dizinin 5 ay kadar zaman içerisinde hikaye ve çizimleri bitirildi. Ekipler çalışmaya Mayıs ayında başlamıştır. 3 ay boyunca Moğolistanlı Gambat’a çizimler yaptırılmıştır. Hazırlık aşamasında Riva ve Beykoz kundura fabrikasına 2 plato kurulmuş olup, Riva da Kayı Obası yeniden canlandırılmıştır. Riva’daki plato 40.000 m2 lik alanda asıllarına uygun bir şekilde yapılan 600 m2′ lik alanda 35 adet çadır ve Süleyman Şah otağı ile beraber kurulmuştur. Dizinin set ortamında 12 adet değişik ebatları bulunan oba dükkanları yer almaktadır. 1 adet otağ meydanı, talimhane ve kilimhane yer almaktadır.  Beykoz kundura fabrikasında ise, 6000 m2’lik alanda halep sarayı, koridorlar, zindanlar, karatoygar mekanı, halep, arz odası, konuk odaları, tapınakçılar salon ve odaları, Selçuklu kasrı, tekke ve çadır içleri yapılmıştır. Ayrıca kundura fabrikasında 5000 m2’lik açık alanda kale içi, tapınakçıların zindanı, koridoru ve ibadethanesi, Süleyman Şah çadır içi ve Halep çarşısı inşa edilmiştir. 1000′ e yakın kostüm, binlerce savaş malzemesi ve aksesuar sıfırdan ”Diriliş Ertuğrul” dizisi için yapılmıştır. Ahşap malzemeler teker teker elle yapılırken, kostümlerle kullanılan mücevher takılar, sanatta kullanılan bakırlar, kalkanlar, kılıçlar ve tüm aksesuarlar Türkiye’nin dört bir tarafından toplatılmıştır. Dizi 4 ay boyunca 60 kişilik dekor ve sanat ekibi ile çalıştı ve çalışmaya da devam etmektedir. Kostüm ve dekorlar için 4000 m2 kumaş kullanılmış olup, dizinin oyuncuları yan cast devamlı figürasyon 3 ay at binme, ok atma ve kılıç kullanma dersleri almıştır. Dünyaca ünlü olan Cengiz Han, Cehennem Melekleri 2, 47 Ronin ve Barbar Conan gibi filmlerde yer alan özel koreografi ekibi Nomad, Kazakistan’ dan ”Diriliş Ertuğrul” için gelmiştir. Hem oyuncuları hem atları eğiten Nomad, dövüş koreografileri hazırlamıştır. Tarihin çok fazla anlatılmayan dönemini aydınlatan ”Diriliş Ertuğrul” Çarşamba akşamları TRT 1 canlı da yayınlanmaktadır.

dırılıs-ertugrul-rıva

Dizide 26 bölümlük 1. sezonda neler yaşandı hatırlayalım. Horasan da Orta Asya bozkırlarında Aral Gölü civarında yaşayan Türk boyları, Cengiz Han’ın Moğol boylarını tek çatı altında birleştirmiştir. Sibirya’dan Vietnam’a Macaristan’dan Japon Denizi kıyılarına kadar yer alan bölgede güçlü ve büyük bir imparatorluk kurup ve buralarda yaşayan tüm millete zulmeden ve katliam uygulamasından dolayı Anadolu’ya kaçarlar. Kayı Boyu Anadolu’ dan gelen Türk boylarından biridir. Ertuğrul Gazi Alperi ile ava çıkar. Av sırasında Halime Sultan adında bir kız ve kızın babası ile kardeşini Tapınak Şövalyelerinin elinden kurtarıp ovaya götürürler. Ertuğrul Gazi Halime Sultan’a aşık olur. Halime Sultanın babasının Selçuklu Devleti sultanı olan Alaaddin Keykubat’ın kardeşi olduğunu Kayı Obası sonradan öğrenmiştir. Kendi çıkarlarına da denk düştüğü için Tapınakçılar, Halime Sultan ve ailesini sultana teslim edilmesi için Selçuklu Devletinin komutanı Kara Toygar’a teslim etmek istemişlerdir. Ancak, işler planladıkları gitmez ve Ertuğrul Gazi Halime Sultan, babası ve kardeşini kurtararak Tapınakçıların planını bozmuştur. Kara toygar, Halime ev ailesini tekrar alabilmek için, Ertuğrul Gazinin abisi Gündoğdu’nun olduğu kervanı basmış ve Gündoğdu’yu kaçırmıştır. Başka bir Selçuklu Devleti komutanı Afşin bey ile Kara Toygar’ a karşı takas sırasında tuzak Kuran Ertuğrul Gazi onu yakalamayı başarır. Anadolu’ya gelen Kayı Boyu bir süre burada kalır. Bir süre sonra Anadolu’dan göç kararı alır. Çünkü; Halep Emirliği, Kudüs’ü geri almak isteyen Antakya ve Amanos Dağlarında hüküm süren Haçlılar ile mücadele içinde ve onları Orta doğudan kovmak için güç toplamaktadır. Bu durumda iken, Kayı Boyu gibi dirençli, güçlü ve savaşçı bir boyun Halep’e gelmesi çok doğru bir karardı. Ve daha çok gelişmelerin yaşandığı başarılı bir sezon geçiren ”Diriliş Ertuğrul” zirvede kalmaya devam ediyor.

ertugrul-halıme

Yepyeni bölümleriyle heyecandan nefes kesen ”Diriliş Ertuğrul” 2. sezonda da yine reyting sırasında bir numara olmayı başarmıştır. Kayılar artık kışın yaklaşması ile kışlaya çekilmeye başlamıştır. Ancak, o tarafa doğru yola çıktıklarında Moğolların saldırısına uğrayan kervan, Moğollar tarafından yakılıp yıkılır.  Ertuğrul Gazi ve Halime Sultan kervandan ayrı bir şekilde at sürerler ama Moğolların saldırısına onlarda maruz kalır. Ertuğrul Gazi savaşırken Halime Sultan peşindeki Moğolları atlatarak kervana haber vermek için oradan hızla uzaklaşır. Bir süre savaşıp dirense de Ertuğrul Gazi Tangut tarafından yakalanmaktan kaçamaz. Halime Sultan kervana ulaşır. Fakat gördükleri karşısında donup kalır. Kervan Moğollar tarafından yakılıp yıkılmıştır. Saldırıdan sonra Kayılar Hayme Ananın ağabeyi olan Korkud Beyin Dodurga Obasına giderler. Gördüklerinden sonra Halime Sultan da Dodurga Obasına gider ve Ertuğrul Gazinin yakalandığını haber verir. Bunun üzerine, Gündoğdu Tuğtekin ve alpleri de alarak Ertuğrul Gaziyi aramak için yola çıkarlar. Diğer yandan Moğol komutanı Baycu Noyan bir kervansarayı basarak orada bulunan herkesi öldürür ve Ertuğrul Gazi önünde yakar. Gündoğdu’nun kervansaraya yaklaşması sonucu Ertuğrul Gazi Mogollar tarafından başka bir yere kaçırılır. Baycu Noyan kendisine katılmasını istediğini Ertuğrul Gaziye bunu kabul ettirmek için türlü işkenceler yapar. Ancak, Ertuğrul Gaziden aldığı cevap her zaman hayırdır. Gündoğdu yanındakiler ile beraber kervansaraya geldiklerinde yanan cesedi görürler. Ceset yanında Ertuğrul’un zinciri bulduklarında Ertuğrul Gaziyi öldü zannederler. Kayı ve Dodurga halkı bu haber ile yıkılır ve Gündoğdu intikamını almak için Tuğtekin ve Oba Alpleri ile beraber tekrar yola çıkarlar. Tuğtekin’in adamı bu durumu gizlice Moğollara iletir ve bunun üzerine Moğollar önlem için hazırlıklar yaparlar. Tam da bu sırada Ertuğrul Gazi kaçmayı başarır. Ertuğrul Gaziyi Geyikli bulur ve mağarasına götürür. Baycu Noyan’ın emri ile Ertuğrul Gazinin eli çiviyle delinmiş ve kılıç tutamayacak hale getirilmiştir.

İntikam yolunda ilerleyen Gündoğdu ve Tuğtekin alplerle beraber pusuya düşürülür ama savaşarak kurtulmayı başarırlar. O sırada Rahman ve Hamza orada olmadıkları için hainlikle suçlanır ve sürgün edilirler. Aynı zamanda onlarla birlikte Doğan ve Turgut da sürgün edilirler. Baycu Noyan tüccar kılığında bir kervansaray da onlara kervanlarını korumayı teklif eder. Diğerlerinin bilgisi olmadan Hamza Noyan ile gider. Noyan Hamza’yı karargahına götürerek kendi safına çekmeyi başarır. Abdurrahman, Doğan ve Turgut Geyikli tarafından Ertuğrul Gazi’nin yanına götürülür. Beylerinin yaşadığını gördüklerinde çok sevinirler. Baş alplik vazifesini ele geçirmek adına toy isteyen Ertuğrul Gazi’nin elinin durumundan dolayı vazife Tuğtekin’e uygun görülür. Abdurrahman hala hainlikle suçlanır ve kafesli çadırda tutulur. Ertuğrul Abdurrahman’ı Moğolların içerisine casus olarak sokmayı planlar ve bunun için yangın çıkarıp Abdurrahman’ı çadırdan kaçırır. Hamza ise, kendi saf değiştirdiği gibi bir kaç alpliyi de Noyan tarafında çekmeyi başarır. Abdurrahman’ı kaçırdığından emin olmasa da, Hayme Ana ilk önce Ertuğrul’u sürgün eder. Fakat, daha sonra Ertuğrul’un haklı olduğunu anlar ve hak verir. Ertuğrul ise, Abdurrahmanı Baycu Noyan’ın yanına casus olarak gönderir ve Baycu Noyan her şeyden habersiz Abdurrahman’ın Moğollar ile birlikte hareket etmesini kabul eder ve böylece Ertuğrul Gazi’nin planı istediği gibi işlemeye başlar. Bir yandan da Tuğtekin alplerini Ertuğrul Gazi ve alplerini bulup öldürmekle görevlendirir. Alpler Ertuğrul Gazi ve alplerine karşı planlarını gerçekleştiremeden Moğollara yakalanırlar. Moğollar elinden alpleri Doğan ve Turgut kurtarır ve böylece hain damgasından kurtulurlar. Her hafta yeni bölümleri ile seyirciyi Trt 1 ekranlarına kilitleyen ”Diriliş Ertuğrul” başarıda zirveyi yakalamış aksiyonun hat safhada yaşandığı muhteşem bir dizidir.

Ertuğrul Gazi Hayme Ana ve Süleyman Şah’ın oğlu Gündoğdu ve Tekin’in kardeşi, Dündar’ın da ağabeyidir. Halime Sultan’ın da eşi olan Ertuğrul Gazi’yi Engin Altan Düzyatan canlandırmaktadır. 26 Temmuz 1979 İzmir doğumlu olan oyuncu aynı zamanda sunuculukta yapmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümüne 1996 yılında başlamıştır. 2001 yılında mezun olup İstanbul’a oyunculuk için gelmiş ve Kenter ve DOT Tiyatrosunda görev almıştır.  Bir de Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda bir oyun yönetmiştir. Beymen Club 2010 koleksiyonu çekimlerinde Naz Elmas ve Hazal Kaya ile birlikte yer almıştır. Başarılı oyuncu; Yeditepe İstanbul, Koçum Benim, Kapalı Çarşı, Bir Bulut Olsam, Yol Ayrımı, Son ve Cinayet dizilerinde rol almı. Aynı zamanda Cennet, Romantik Komedi 1, Romantik Komedi 2, Bir Avuç Deniz, New York’ta 5 Minare, Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Anadolu Kartalları gibi bir çok filmde de yer almıştır. 1 milyon Canlı Para adlı yarışmanın da sunuculuğunu yapan Düzyatan, 2012 yılında Los Angeles Movie Awards’ da Bir Avuç Deniz filmindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncusu ödülünü kazanmıştır. Trt 1 izle de Çarşamba akşamları yayında olan ”Diriliş Ertuğrul” da başrol oynayan Engin Altan Düzyatan bu dizi ile de başarısına başarı katmıştır. Kürklü Merkür ve Anna Karenina adlı tiyatro oyunlarında da sahne alan oyuncu Arnavut Asıllıdır. Ödüllü oyuncu, 2014 yılında Neslişah Alkoçlar ile evlenmiş ve Emir Aras adında bir çocuğu dünyaya gelmiştir.

engın-altan-duzyatan-neslısah-alkoclar

Gündoğdu Hayme Ana ve Süleyman Şah’ın oğlu, Sungur Tekin, Ertuğrul Gazi ve Dündar’ın ağabeyidir. Goncagül Hatun ve Selcan Hatun’un eşidir. Gündoğdu karakterine can veren Kaan Taşaner’dir. Kaan Taşaner, 23 Nisan 1979 doğumlu tiyatro ve dizi oyuncusudur. Konya S.Ü. Konservatuarı Tiyatro Anasat Dalı mezunu olan Kaan Taşaner, oyunculukta ilk adımını Karanlıkta İlk Işık Buluşma adlı tiyatro oyunu ile atmıştır. 2004 yılına kadar birçok oyunda yer alan oyuncu, televizyondaki ilk rolünü ise Büyük Buluşma dizisi ile yapmıştır. Tiyatro ve Televizyon rolleri ile oyunculukta devam eden Taşaner, 2010 yılında Kanal D’ de başlayan Fatmagül’ün Suçu Ne? adlı dizide Erdoğan Yaşaran rolü ile adını il defa sürekli olan bir projede duyurmayı başardı. 2012 yılında ise Kanal D sitesinde yapılan anket sonucu 2. En İyi Erkek Oyuncu seçilmiştir. Sonrasında bir dönem fırtına gibi esen Kuzey Güney dizisinde Şeref komiseri canlandırmıştır. 2014 yılında Trt 1 ekranlarında başlayan Diriliş Ertuğrul dizisinde Gündoğdu karakteri ile oyunculukta yükselmeye devam etmektedir. Oyuncu Tiyatro sanatçısı Sacide Taşaner’in de oğludur.

kaan-tasaner-sacıde-tasaner

Kariyeri; Kaan Taşaner, Karanlıkta İlk Işık Kubilay, Asiye Nasıl Kurtulur, Deli Dumrul, Vanya Dayı, Soyut Padişah, Ana Hanım Kız Hanım, Buzlar Çözülmeden , Eros Pansiyon adlı tiyatrolarda rol almıştır.

Büyük Buluşma, Beşinci Boyut, Hakkını Helal Et, Kendi Okulumuza Doğru, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Kuzey Güney, Kayıp dizilerinde rol alan başarılı oyuncu Diriliş Ertuğrul dizisi ile ekranda olmaya devam ediyor. Yayına girdiği günden beri reyting rekortmeni olmayı başaran ”Diriliş Ertuğrul”u izlemek için Çarşamba akşamları TRT 1 den ayrılmayın.

Kaynak; Vikipedi

×