Yakışıklı Ve Bir O Kadar da Sempatik Sanatçı “Murat Boz” Kimdir?

Murat Boz, 7 Mart 1980 yılında Zonguldak/Ereğli  ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası Cafer Boz, annesi Ayşe Nedret Bozdur. Bir de Ali adında bir ağabeyi olan Boz, ilkokul ve ortaokul eğitimini ilçede tamamlamıştır. Annesi tarafından müziğe yönlendirilmiş ve güzel sanatlar lisesine gitmesi için destek olmuştur. 1995 yılında yetenek sınavlarına girmiş ve İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini kazanmıştır. Lise eğitimi sürecince yatılı okuyan sanatçı, okulda keman ve piyano dersleri de almayı ihmal etmemiştir. Milliyet Gazetesi tarafından 1998 yılında düzenlenen Liseler Arası Müzik ve Halk Oyunları Yarışmasını kazanıp birinci olmuştur. Sonrasında da 1999 yılında Caz Vokal bölümüne İstanbul Bilgi Üniversitesinde katılmıştır. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde Türk Musikisi Devlet Konservatuvarına başlamıştır.

murat-boz

Başarılı sanatçı 2000 yılların başlarında vokalistlik yapmaya başlamıştır. İlk vokalistliği Emel Müftüoğlu yanında yapan Murat Boz, sonrasında Grup Hepsi, Burcu Güneş, Demet Sağıroğlu, Hande Yener, Nazan Öncel, Nil Karaibrahimgil, Tarkan ve Nilüfer gibi birçok sanatçıya konser ve albüm kayıtlarında vokalist olarak eşlik etmiştir. İçlerinde en fazla Tarkan ile çalışmıştır. Tarkan’ın tam 6 yıl vokalistliğini yapmıştır. 2004 yılında Nil Karaibrahimgil’in Bronzlaşmak klibinde oynayan Boz, 2005 yılında Grup Hepsinin Yalan şarkısında eşlik etmiştir. 2006 yılı Temmuz ayında Nil Karaibrahimgil tarafından yazılmış ve bestelenmiş olan Aşkı Bulamam Ben şarkısına single olarak yayımlamış ve çıkışını yapmıştır. Süleyman Yüksel tarafından yönetilen bir klip şarkıya eşlik etmiştir. 2006 Ekimde ilk stüdyo albümünü tamamlamıştır. Stüdyo albümü Maximum 2007 yılı başında Stardium etiketiyle satışa sunulmaya başlanmıştır. Albüm de Tarkan, Ümit Sayın, Ozan Çolakoğlu ve Mustafa Ceceli’n de büyük desteğini almıştır. Albüm içerisinde Maximum ve Püf şarkılarına klip çekilmiştir. Maximum şarkısı Billboard Türkçe Top 20 de baştan 3. sıraya yükselmiştir. Püf şarkısı ise,  Türkiye’ yi  OGAE Video Yarışmasında temsil etmiş ve 3. olmuştur. 2007 yılında Murat Boz Altın Kelebek Ödülü, İstanbul FM Altın Ödülü ve Kral Tv Video Müzik Ödüllerinden en iyi çıkış yapan sanatçı olarak 3 ödül birden almıştır.

altin-kelebek-odulu-murat-boz

Bir sonraki albümü olan Uçurum Temmuz 2008 yılında Dokuz Sekiz Müzik etiketi ile dinleyicilerle buluşturuldu. Suat Aydoğan’ın düzenlediği Soner Sarıkabadayı tarafından bestelenen Ep ile aynı adı taşıyan şarkı Billboard Türkçe Top 20 de 5. sıraya yükselmeyi başarmıştır. Aynı yılın yaz aylarında ikinci albüm için stüdyo hazırlarının sürdüğünden bahsetmiştir. Yine Dokuz Sekiz Müzik etiketi ile 2009 Şubat ayında Şans adlı ikinci albümü satışa sunulmuştur ve 6 ay içerisinde 17.000 kopya satmış olup, sonrasında İstanbul FM ‘in dağıttığı ödüllerden En İyi Erkek Sanatçı Albümü kategorisinde ödülünü de ödül arşivine eklemeyi başarmıştır. Daha albüm çıkmadan klibi ile beraber yayımlanan Para Yok şarkısı Billboard Türkçe Top 20 de 5. sıraya yükselmiştir. Para Yok şarkısından sonra albümdeki şarkıları sırası ile klip çekilerek yayımlanmıştır. Bu şarkılar; Her Şeyi Yak, Özledim, Sallana Sallana, Gümbür Gümbür, İki Medeni İnsan, Buralardan Giderim şarkılarıdır. Sallana Sallana ve Özledim şarkısı yine Top 20 de ilk 5 şarkı içerisinde yer almayı başarmıştır. İki Medeni İnsan şarkısı Soner Sarıkabadayı tarafından yazılıp bestelenmiş bir şarkıdır. İki sanatçı bu şarkı için düet yaparak şarkının yeni sürümünü oluşturmuş ve single olarak satışa sunmuşlardır. Yapılan düet 2011 Kral Müzik Ödüllerinde en iyi düet kategorisinde aday gösterilse de ödül Mustafa Ceceli ve Elvan Günaydın’ ait Eksik şarkısına kaptırılmıştır.Yine bir Soner Sarıkabadayı bestesi olan Hayat Sana Güzel Şarkısını 2010 Nisan ayında single olarak satışa sunan Murat Boz, vokalist aramak için düzenlenen aynı adlı kampanyanın tanıtım şarkısı olarak kulanmıştır. Bir de single çalışması içerisinde remix şarkılardan biri 2011 Kral Müzik Ödüllerinde En İyi Remix Şarkı  kategorisinde aday gösterilse de ödülü alamamıştır.

murat-boz-soner-sarikabadayi-iki-medeni-insan

2010 yılın son aylarında yeni albümün hazırlıklarının Lodra’ da sürdürüldüğü bilgisi alınmıştı. 2011 yılı Nisan ayında aynı adı taşıyan çıkış şarkısı dijital ortamda single olarak yayımlanmıştır. Burak Ertaş tarafından çekilmiş olan klip şarkıya eşlik etmiştir. 2011 yılı Mayıs ayında ünlü sanatçı Murat Boz 3. albümü Aşklarım Büyük Benden albümü Dokuz Sekiz Etiketi ile satışa sunmuştur. Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen ödüllerden En Has Albüm dalında ödül alan albüm 35.000 kopya satmıştır. Aynı albüm için Siyaset Dergisi tarafından düzenlenen ödüller de ise, En İyi Albüm dalında aday gösterilmiş ama ödülü alamamıştır. Albüm de ilk klip çekildikten sonra sırasıyla Kalamam Arkadaş, Hayat Öpücüğü, Geri Dönüş Olsa, Bulmaca, Soyadımsın şarkılarına da klip çekilmiştir. Nielsen’in hazırladığı Türkiye Resmi Listesinde Geri Dönüş Olsa ve Kalamam Arkadaş şarkıları zirveye oturmayı başarmıştır. Murat Boz 2012 yılında ise, Altın Kelebek Ödüllerinde En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti ödülünü ve Kral Müzik ödüllerinden En İyi Erkek Sanatçı ödülünü alarak da başarısının zirvesinde olduğunu bir defa daha göstermiştir. Dokuz Sekiz etiketi ile 14 Ağustos 2012 tarihinde ilk remiks albümü olan Dance Mix’i dinleyicileri ile buluşturan Boz, Ozan Doğulunun 2011 yılında çıkmış olan 130 Bmp Allegro albümünde kendisinin seslendirmiş olduğu Yazmışsa Bozmak Olmaz şarkısını da kendi listesine eklemiştir. Albümdeki şarkıları Geri Dönüş Olsa ve Özledim şarkılarının remikslerine klip çektiği zaman içerisinde 2013 Türkiye Müzik Ödüllerinde Geri Dönüş Olsa şarkısının remiksi En İyi Remiks dalında ödül kazanmıştır.

eliz-murat

Şarkıcı Murat Boz 10 Ekim 2008 tarihinde Almanya Bavyera eyaletinin Passau şehrinde Eliz Sakuçoğlu ile evlenmiş ve 14 Ağustos 2012 tarihinde Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde de yollarını ayırmışlardır. 2013 yılında Olmuyor şarkısında Oğuz Berkay Fidan’ın çıkış şarkısına düet yaptı. Şarkıcı kendisine ait Vazgeçmem şarkısını Doğan Music Company etiketi ile satışa sunmuştur. 2014 Nisan ayında Gülşen şarkısı İltimas’a düet yaparak eşlik etmiştir. 2014 Temmuz ayında ise 8 yıllık sevgilisi Eliz Sakuçoğlu’ ndan tamamen ayrılmıştır.

murat-boz-asli-enver

15 Ocak 2016 tarihinde başrolleri Murat Boz, Burak Özçivit ve Aslı Enver‘in paylaştığı Kardeşim Benim filmi vizyona girmiştir. Filmin vizyona girdiği zaman içerisinde şehir şehir berber gezen Murat Boz ve Aslı Enver ikilisi bu süre içerisinde yakınlaşmış ve sevgili olmuşlardır. Murat Boz şarkılarını klip eşliğinde izleyebilmek için Genç tv yi takip edebilirsiniz.

Kaynak; Vikipedi

×