”Tuba Büyüküstün” Arapların Hayalini Süsleyen Güzel Kadın!

Tuba Büyüküstün İstanbul’ da 5 Temmuz 1982 yılında doğmuştur. 1.73 boyunda 57 kg olan oyuncu yeşil ve ela karışımı göz rengine sahiptir. Güzel oyuncu, İstanbul Doğuş okulu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünden başarı ile mezun olmuştur. Üniversite eğitimi döneminde reklam filmlerinde oynamaya başlayan Büyüküstün, eğitimini tamamladıktan sonra Tomris Giritlioğlu desteği ile oyunculuğa adım atmıştır. Tuba Büyüküstün ilk dizi oyunculuğu deneyimini, 2003 yılında Kanal d de yayınlanan Sultan Makamı dizisinin son 4 bölümünde oynayarak yaşamıştır. Dizi oyunculuğuna adım attıktan sonra başarısı fark edilmiş ve yeni projelerde yer almaya devam etmiştir. Yine Kanal d yayını Çağan Irmak yönetmenliğinde Çemberimde Gül Oya dizisi Zarife karakteri ile ekranlarda yer alan başarılı oyuncu bu dizi ile adından söz ettirmeyi başarmıştır.

tuba-buyukustun

Başarılı oyuncu 2004 yılında Cemal Şan yönetimi Gülizar filminde ki oyunculuğu ile, Sırbistan-Karadağ Cumhuriyeti Uluslararası TV Festival Bar’ da En İyi Kadın Oyuncu  ödülüne layık görülmüştür. 2005 yılında Kanal d  ekranlarında yine Aydın Bulut yönetmenliğindeki Ihlamurlar Altında adlı dizide Bülent İnal ve Sinan Tuzcu ile başrolü paylaşmış ve oyunculuğunda büyük çıkış yapmayı başarmıştır. Dizinin yayında olduğu dönemde büyük ses getiren sinema filmi ”Babam ve Oğlum”da Aysun karakteri ile sinemaya atmış Çağan Irmak ile de bir kez daha çalışma fırsatı yakalamıştır.

tuba-buyukustun-ihlamurlar-altinda

 

Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği 2006 yılı Sınav adlı filmde ise Jean-Claude Van Damme ile de beraber çalışma fırsatı yakalamıştır. Asi dizisi Kanal d’ de yayınlanan Cevdet Mercan’ın yönettiği başarılı bir projedir. Antakya da çekilen dizi de Çetin Tekindor ve Murat Yıldırım ile beraber rol alan Büyüküstün, aynı yıllar içerisinde rol aldığı Çemberimde Gül Oya, Asi ve Ihlamurlar Altında dizilerinin Arap televizyonlarında gösterilmesiyle de Ortadoğu da büyük bir üne sahip olmuş ve Türk dizilerinin yurt dışına ihracı konusunda önemli rol oynamıştır. 67 ülkede izlenen Asi dizisi ile 51. Monte-Carlo Televizyon Festivalinde En İyi Pembe dizisi kategorisinde aday gösterilmiştir.

asi-tuba-buyukustun

Yusuf Kurçenli yönetmenliğinde 2010 yılı içerisinde Yüreğine Sor filminde başrol oynayarak sinemada ki ilk başrolünü gerçekleştirmiştir. Sonrasında Atv de Gönülçelen dizisi ile de Cansel Elçin ile başrolü paylaşmış olup, bu dizi ile de bir iz bırakmayı başarmıştır. Star tv canlı ekranlarında yayınlanan 2013 yılı dizisi 20 dakika ile 1,5 yıl ara verdiği ekranlara geri dönmüş ve İlker Aksum ile beraber rol almıştır. Bu dizide ki rolü ile Emmy Ödüllerine En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterilmiş ve Emmy’ e aday gösterilen ilk Türk kadın oyuncu unvanına sahip olmuştur. UNICEF Türkiye’nin 2014 yılında iyi niyet elçisi seçilen Tuba Büyüküstün, aynı yıl içerisinde Atv tv canlı da başlayan Kara Para Aşk dizisinde Engin Akyürek ile başrol paylaşmıştır. Kara Para Aşk dizisi ile İhracatın Yıldızları ödülünü alan oyuncu dizideki rolünde yardımsever hali ile 14. Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu seçilmiştir. Oyuncu, 2015 yılı son ayların da sinemaya ağırlık vermiş ve sırasıyla Orman, Dar Elbise ve Rüzgarın Hatıraları filmlerinde rol almıştır.

tuba-buyukustun-ile-onur-saylak-8

Kendisi gibi oyuncu Onur Saylak ile, 28 Temmuz 2011 tarihinde Paris de kıyılan nikahla dünya evine girmiştir. İkiz bebeğe hamile olan Tuba Büyüküstün 19 Ocak 2012 tarihinde son derece sağlıklı ikiz kızlarını dünyaya getirmiştir. Kızlarına Maya ve Toprak isimlerini veren mutlu çift, özel hayatlarını gözlerden uzak yaşamayı tercih ediyorlar.  2013 yılında Ailecek yurt dışına yerleşmeye karar veren Büyüküstün ve Saylak çifti yaşamak için Fransayı tercih etmişlerdir.

×