Tolga Sarıtaş Kimdir?

Tolga Sarıtaş 30 Mayıs 1991 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 79 kg 1.80 boyunda kumral mavi gözlüdür. Türk dizi oyuncusu olan Sarıtaş, aslen Sivas’lıdır. İki kardeşi olan yakışıklı oyuncu, lise eğitimini Halil Akkant lisesinde tamamlamıştır. Liseden sonra tamamen oyunculuğa yönelen Tolga Sarıtaş, Esenyurt Belediye Tiyatrosu ve Tiyatro Zeytindalı’n da tiyatro sahnelerinde rol almıştır. Üniversiteyi açıktan okumayı tercih eden başarılı oyuncu, hala İşletme bölümü okumaktadır. Oyunculuktaki başarısı yanında müziğe de ilgi duyan Tolga Sarıtaş, baterist ve gitarist olarak çeşitli yerlerde sahne almıştır.

tolga-saritas

Tolga Sarıtaş bir kaç film ve dizide oynadıktan sonra star tv de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şehzade Cihangir karakterini canlandırmış ve böylece seyircinin beğenisini kazanmıştır. 2011 yılında Kalede ki Yalnızlık filmi ve 2010 yılında Bahtı Kara filminde oynamıştır.  Muhteşem Yüzyıl, 20 Dakika, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Arka Sokaklar, Sende Gitme isimli dizilerde de rol alan genç oyuncunun, son olarak yer aldığı proje ise Kanal D ekranlarında yayınlanan Güneşin Kızları dizisi olmuştur. Süreç Filmin yapımcılığını üstlendiği dizide yönetmenliği de Sadullah Celen yapmıştır. Ali karakterine hayat veren Tolga Sarıtaş dizide Emre Kınay, Evrim Alasya, Tolga Sarıtaş, Burcu Özberk, Berk Atan, Hande Erçel, Sarpcan Köroğlu, Kanat Heparı, Miray Akay, Meltem Gülenç, Funda İlhan, Teoman Kumbaracıbaşı, Süreyya Güzel, İrem Helvacıoğlu ve Sarper Arda ile beraber rol almıştır.

tolga-saritas-gunesin-kizlari

Tolga Sarıtaş dizide Ali karakterine hayat vermektedir. Ali Haluk’un oğlu ve 19 yaşında asi bir gençtir. Çekici, yakışıklı, zeki, kurnaz ve havalı olan Ali zaman zaman halası Rana gibi sinsi ve içten pazarlıklı da olabilmektedir. Dünya umurunda değil gibi yaşan serseri ruhlu Ali ilk başta Selinden nefret etmesine rağmen sonradan deliler gibi aşık olmuştur. Her ne kadar güçlü görünmeye çalışsa da babasından deli gibi korkar, çünkü onu sinirlendiğinde neler yapabileceğinin tecrübesini yaşamıştır.

Kariyeri;

YılTürProjeRolNotlar ve ödüller
2009 Film Bahtı KaraBerk Yardımcı Oyuncu
2011 Film Kaledeki YalnızlıkFeyyaz Yardımcı Oyuncu
2011 Dizi Sen de Gitme Bölüm oyuncusu
2012 Dizi Arka Sokaklar Bölüm oyuncusu
2013 Dizi Öyle Bir Geçer Zaman Ki  Bölüm oyuncusu
2013 Dizi 20 DakikaFerdi Yardımcı Oyuncu
2013-2014 Dizi Muhteşem YüzyılŞehzade Cihangir Yardımcı Oyuncu
2014 Dizi Benim Adım GültepeMurat Yardımcı Oyuncu
2015- Dizi Güneşin KızlarıAli Mertoğlu Başrol
2015 Dizi Büyük Sürgün KafkasyaCemil Başrol

 

YılÖdül veren organizasyonKategori
2015 Ayaklı Gazete Ödülleri En iyi Erkek OyuncuAday
2015 Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Erkek OyuncuAday
2016 11.Makinist Medya Sanat Spor Ödülleri Sosyal Medyada En Sevilen İsimAday
2016 23.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri En İyi Erkek OyuncuKazandı

 

Kaynak; Vikipedi

×