Tarihin En Güzel Anlatımı ile ” Muhteşem Yüzyıl Kösem”

‘’Muhteşem Yüzyıl Kösem’’ Timur Savcının yapımcılığında Perşembe akşamlarının Star tv de yayınlanan tarih, dram ve aksiyon konuları ile başarıyı yakalamış bir dizisidir. Dizinin yapımını Muhteşem Yüzyılda olduğu gibi Tims Productions üstlenmiştir. 2011 ve 2014 yılları arasında Osmanlının Sultan Süleyman’ı ve Hürrem Sultan’ın hayatını anlatan Muhteşem yüzyıl dizisinin devamı olarak yayına başlamıştır. Star tv İzle de her hafta doldu dizgin devam eden dizi ‘’Muhteşem Yüzyıl Kösem’’ Osmanlı İmparatorluğunun en kudretli kadınlarından olan, I. Ahmet’in eşi, Sultan İbrahim ve 4.Murad’ın validesi, 4. Mehmed’in de büyük annesi olan Kösem Sultan’ın hayatını konu almıştır. Dizi ilk bölümleri ile Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan izleyici ile buluşmuştur. Sultan Ahmed, babasının ani ölümü ile tahta çıkar ve kendini bambaşka bir hayatın içerisinde bulur. Devlet yönetimi, entrika, savaşlar Sultan Ahmed’ e yabancı bir hayattır. Bir gün bir tablo görür ve tablo da gördüğü kızı istemiştir. Tahta oturmak ilk başlarda Sultan Ahmed’i ezse de zaman geçtikçe işlerin farkına varır ve ona göre hareket etmeye başlar. Kösem Sultan saraya getirilmesi ile kendisini bekleyen hayatın farkına bile varamamıştır. Kösem sarayda kaldığı süre içerisinde işlerin farkına varır ve kendini bir anda sarayda dönen entrikalar ve taht kavgasının ortasında bulur. Sultan Ahmed’in aniden ölümü ile iki çocuğu ve ve torunun saltanatını görmeyi hayal eder ve devleti idareye kösem devam eder. Fakat sarayda yaşanan entrikaların kurbanı olacağının farkında değildir.

Star tv canlı olarak her hafta büyük seyirci kitlesine ulaşmayı başaran dizinin Kösem Sultan’ı cesur ve özgür bir kızdır. Tüccar bir babanın güzeller güzeli kızı olan Kösem, Kefalonya adasında ailesi ile beraber yaşamaktadır. Mutlu ve huzurlu bir aile de rahat bir yaşam sürerken bir gün ailesinin yanından İstanbul’ a kaçırılıyor. İyi eğitim almış, birkaç dil bilen ve zengin bir hayatın içinde yaşarken, hareme zorla getirilmesiyle çok sinirlenir.  İnatçı ve hırçın olan kösem, ilk başta ailesini ve yasemin kokulu adasını çok özler ve onlara kavuşmak için fırsat kollar. Kösem Sultanı canlandıran güzel oyuncu Beren Saat’tir. 26 Şubat 1984 yılı Ankara da dünyaya gelen oyuncu gençliğini burada geçirmiştir. Başkent Üniversitesinde okuduğu dönemin ekranlarında yer alan Türkiye’nin Yıldızları yarışmasına katılmıştır. Yarışmada 2. Olmayı başaran Beren Saat başarısı ile Tomris Giritli’nin dikkatini çekmeyi de başarmıştır. Bu şekilde hayatında yeni bir dönem başlamış ve oyunculuğa adım atmıştır. 2004 yılı dizisi Aşkımızda Ölüm Var dizisi ile ilk deneyimini yaşamıştır. İlk başrolünü ise, oyunculuğa adım atmasını sağlayan Tomris Giritlioğlu’nun hazırlamış olduğu 2005 yılı Aşka Sürgün dizisinde Mahsun Kırmızıgül ile paylaşmıştır. 2006 yılında Hatırla Sevgili ile iyice tanınmayı başarmıştır. Peş peşe başarılı dizilerde rol alan güzel oyuncu 2008 yılında Aşk-ı Memnu dizisi ile zirveye oturmuştur. Sonrasında 2010 yılında Fatmagül’ün Suçu Ne? 2013 İntikam dizileri ile de oyunculuktaki profesyonelliğini her defasında kanıtlamıştır. Dizilerin yanı sıra Güz Sancısı, Gecenin Kanatları, Gergedan Mevsimi ve Benim Dünyam sinema filmlerinde de dizilerdeki başarısını göstermiştir. Günümüz dizisi ‘’Muhteşem Yüzyıl Kösem’’ de Kösem karakteri ile başrolünün ve oyunculuğunun hakkını vermeye devam ediyor.

beren-saat,

Sultan Ahmed çocuk yaşta hiç aklında yokken babasının ani ölümü sebebi ile tahta çıkmak zorunda kalmıştır. Tecrübesiz ve toy olan Osmanlı Sultan’ı Ahmed, ilk zamanlar tecrübesizliğinden tahtın ağırlığı altında ezildiğini hissetmektedir. Böyle hissettiği zamanlarda Allah’a sığınır, sezgilerine güvenir ve işaretlere inanırdı. Yerine göre şefkatli yerine göre öfkesini gösteren bir Sultan’dır.  Sarayda kendini iyi hissetmediği zaman huzur bulmak için gittiği bir gizli bahçesi vardır. Oldukça bilgiye aç ve okumayı seven biridir. En sevdiği kitap ise, atası Sultan Süleyman’ın zaferlerini anlatan Süleymanname’dir. ‘’Muhteşem Yüzyıl Kösem’’ de Sultan Ahmed karakteri Ekin Koç tarafından canlandırılmaktadır. 21 Haziran Antalya doğumlu sinema ve dizi oyuncusudur. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünde eğitimine devam etmiştir. Vahide Gördüm Perçin’ den Akademi 35 Buçuk Sanat Evinde oyunculuk dersleri almıştır. İlk dizisi 2013 yılı Sana Bir Sır Vereceğimdir. 2014 yılında Benim Adım Gültepe dizisine Seyfi karakterini canlandırmış ama iki dizisi de çok uzun sürmemiştir. 2015 yılında Neslihan Atagül ile Senden Bana Kalan sinema filminde oynamıştır. Oyuncu, reyting başarıları ile yayında olmaya devam eden, her hafta kesintisiz star tv izle den heyecanla takip edilen dizi ‘’Muhteşem Yüzyıl Kösem’’ de I. Ahmed’i oynamaktadır. Sultan Ahmed rolü ile oyunculuğunda yükselmeyi başarmıştır.

ekin-koc

Star tv hd ile her hafta yayında var olmaya devam eden ve izlenme rekoru kıran dizinin Safiye Sultanı, Sultan Ahmed’in büyük validesidir. Çok zeki ve ileri görüşlü olan Safiye Sultan Venedik asıllıdır ve zengin bir aileden gelmiştir. Hitabet sanatına hakim, hazırcevaptır. Yaptığı bütün hareketler önceden planlıdır, kaşının kalkışı, dudağının bükülmesi gibi… Daima en son sözü de en doğru sözü de o söyler. Zengin bir aileden gelmesi nedeni ile elit davranışlara sahiptir. Bir giydiğini bir daha giymez, kahve içmeyi sever, pahalı mücevherler takar, kıymetli taşlar ile süslü dürbünü ile Boğaz’dan geçen gemileri de seyretmeyi çok sever. Yaşadıkları, okudukları ile büyük tecrübeye sahip, saray içerisinde geçen entrikalara hakimdir. Gözüne baktığı kişinin gönlünden geçeni okuyan, kandırılması, aldatılması zor biridir. Kendisine zarar vereni asla affetmez. Safiye Sultan’ı canlandıran oyuncu, Hülya Avşar’dır. Hem oyuncu hem sanatçılığı ile başarıyı yakalayan Avşar, 10 Ekim 1963 Balıkesir/Edremit doğumludur.  Emral ve Celal Avşar’ın ilk çocukları Türk sinemasının güzel oyuncusudur. Babası tarafından Ardahan/Hasköylüdür.  Babası kürt ve Türkmen aşiretidir. Annesi Türk kökenli aileden gelmiştir. Avşar-Pirebat Kürt aşiretine mensup olan Hülya Avşar, 1982 yılında bulvar gazetesinin düzenlediği yarışmada kâinat güzeli seçildi ancak evlendiği öğrenildiğinde tacı geri alınmıştır. 1983 yılı ise sanatçının dönüm noktası olmuş Fikret Hakan ve Salih Güney ile Haram filminde oynamıştır. Kariyerine müzik eğitimi alarak albüm ve single ile devam etmiştir. 1995 yılında Yarası Saklım albümü ile o döneme damgasını vurmayı başarmıştır. 200 yılın da Kral tv müzik ödüllerinde yılın en iyi kadın şarkıcı ödülünü almıştır. Günaydın gazetesinde köşe yazarlığı yapmış aynı zamanda show tv de ise Hülya Avşar Show’u sunmuş yayınlamıştır. 2001 yılında Hülya Avşar’ın kendi adını taşıyan by H markasını oluşturmuş ve kendisinde devamlı üzerinde olan siyah beyaz düz t-shirtler markanın web sitesi üzerinden satışa sunulmaktadır. Tenis ve spora tutkunluğu olan sanatçı, 2001 yılından beri düzenlediği Hülya Cup tenis turnuvası ile elde ettiği gelir ile eğitime destek verip çocuklara burs ve tenis imkanı sağlamaktadır.

hulya-avsar

Handan Valide Sultan Sultan Ahmed’in validesi Boşnak asıllıdır.  Zarif ve sade güzelliğe sahip olan Valide Sultanın haremde ki unvanı ise Benli Haseki’dir. Valide Sultan olması oğlunun tahta geçmesi ile gerçekleşmiştir. Safiye Sultan gibi olmaya çalışan ama onun gibi zeki ve de dirayetli olmadığı için bunu başaramayan bir sultandır. Attığı adımları çok fazla düşünmeyen hassas ve de duygusal bir kişiliktir. Oğluna düşkün olan Valide Sultan Allah inancı kuvvetli olan dindar biridir. Kimseye güvenemediği için etrafında Derviş dışında kimseyi bulundurmayan Valide Sultan, Hacı Ağanın saraya gelmesi ile biraz da olsa rahatlıyor. Valide Sultan Tülin Özen tarafından canlandırılmaktadır. Tülin Özen 24 Aralık 1979 İskenderun doğumlu tiyatro, sinema ve televizyon oyuncudur. Liseyi İzmir Bornova Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliğini kazanmış bir süre okuduktan sonra Yeditepe Oyuncularında burslu olarak öğrenimini tamamlamıştır. İlk ödülünü Semih Kaplanoğlu’nın Meleğin Düşüşü filmi ile en iyi kadın oyuncu Altın Portakal olarak almıştır. Asıl tanındığı proje ise Beyaz Gelincik dizisinde ki Meryemce karakteri ile olmuştur.  Donmadan star tv izle ile takıp edilen ve tarih kokan dizi ”Muhteşem Yüzyıl Kösem” ile oyunculukta damgasını vurmuştur.

tulin-ozen

Halime sultan Şehzade Mustafa ve Sultan Dilruba’nın validesidir. Merhum Padişah Sultan Mehmed’in hasekisi ve çerkes asıllıdır. Geçmişte Sultan Mehmed’in büyük oğlu Şehzade Mahmud’un katlini onayladığına şahit olmuş ve bu nedenle oğlu şehzade Mustafayı kaybetme korkusundan üzerine çok düşmektedir. Öfkeli, hırslı, gizemli, ateşli ve büyüye, fala çok meraklı bir kadındır. Bu nedenle harem içerisinde namı büyücü olarak bilinir. Fazlasıyla zeki ve kurnazdır. Büyücü ile ilgisi olmasından dolayı haremde herkes ondan korkar. Çünkü insanları iyi tanır ve içlerinden geçeni de okumayı iyi bilir. Halime Sultan Aslıhan Gürbüz tarafından canlandırılmaktadır. Aslıhan Gürbüz 16 Şubat 1983 Çanakkale doğumlu bir oyuncudur. Muhasebe okumuş sonrasında Konya Selçuk Üniversitesi Konservatuar Tiyatro Bölümünü bitirmiştir. Oyunculukta tanınması Bir Bulut Olsam dizisinde ki karakteri ile olmuştur. Büyük Buluşma, Gonca Karanfil, Yahşi Cazibe, Zeytin Tepesi oynadığı dizilerdir. Star tv’ nin rekortmeni Muhteşem Yüzyıl Kösem ile oyunculuğundaki başarısını göstermeye devam ediyor.

×