Serenay Sarıkaya’nın Başarısı Ödülleri İle Taçlandırılıyor

Güzel oyuncu 1 Temmuz 1991 yılında Ankara doğmuştur. Serenay Sarıkaya‘nın annesi Ümran Seyhan Sarıkaya babası Mustafa Sarıkaya’dır. Ailesi ile 7 yaşına kadar Antalya da yaşayan sempatik oyuncu annesi ve babasının ayrılması ve babasının başkası ile evlenmesi sonucu Sarıkaya annesine oyuncu olmak istediğini söyler ve annesi ile beraber İstanbul’a yerleşirler. Oyunculuk ve modellik yapan Serenay, bir röportajında bir kız çocuğunu özellikle gelişim aşamasında babaya en çok ihtiyaç duyduğu dönemde babasız büyütmek çok zor bir şey demiştir.

serenay-ve-annesi

Daha 15 yaşında iken katılmış olduğu bir güzellik yarışmasında jüri özel ödülünü almıştır. İlk oyunculuk deneyimini 2006 yılında Şaşkın filmi ile kazanmıştır. 2008 yılında ise Plajda filminde rol almıştır. İlk dizi oyunculuğuna ise 2008 yılında Sinan Çetin’in Peri Masalı dizisi ile adım atmıştır. Yine 2008 yılında Sinan Çetin tarafından hazırlanmış olan Limon Ağacı dizisi ile de ilk başrol oyunculuğunu tatmıştır. Dizinin bitmesinin ardından 2008-2010 yılları arasında Oktay Kaynarcanın kızı olarak Atv de Adanalı dizisinde boy gösterdi. Serenay Sarıkaya 2010 yılında düzenlenen Miss Turkey yarışmasında ikinci olmayı başarmıştır. Ve buradaki başarısı ile Türkiye’yi Miss Üniverse yarışmasında temsil etmeyi de kazanmıştır. Lise eğitimini Antalya Saime Salih Konca lisesinde tamamlayan ünlü model, üniversite eğitimini yurt dışında almak istemiş ama şartlar gereği gerçekleşmemiştir. Bu nedenle üniversite eğitimi alamamıştır. Küçükken modellik yapmak ve oyuncu olmak isteyen reklamın güzel yüzü, bir dönem basketbolla ilgilenmiştir. Ayrıca uzun süre de voleybol oynamıştır. Kısa bir süre de tenis oynamıştır. Oyuncu olmadan önce de bir süre Latin dersleri ile ilgilenmiştir.

serenay-sarikaya-adanali

 

Başarılı oyuncu, 2010-2012 yıllar arasında Fox Tv de Lale Devri dizisinde Yeşim karakterini canlandırmıştır. Dizinin bir bölümünde seslendirdiği şarkı ile çok beğenilen oyuncu albüm teklifi aldığını ve ücretininde fena olmadığını doğrulamıştır. Ancak benim işim oyunculuk şarkıcılık yapmam diyerek konuya sıcak bakmamıştır. 2013-2015 yılları arasında Star Tv de yayınlanan Medcezir dizisinde Mira karakteri ile ekranlarda yer almıştır. Bu iki dizide de başrol oynayarak popüler olmayı başarmıştır. Medcezir dizisi ile oyunculukta zirveye ulaşmış Mira karakterini de halka sevdirmiştir. Dizide ki partneri Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı Yaman Koper’e tutkulu bir aşkla bağlı ve aşkın dolu dizgin yaşandığı bir gençlik dizisidir.

serenay-medcezir

 

Behzat Ç. Ankara Yanıyor filminde rol alan oyuncu, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filminde de seslendirme yapmıştır. Dizi ve filmlerdeki başarısı ile adından çokça söz ettirmeyi başaran Serenay Sarıkaya, reklam filmlerinde de oynamıştır. Bazı markaların yüzü olan oyuncu, GQ Türkiye tarafından 2014 yılında yılın kadını seçilmiştir. Bir dönem Tolgahan Sayışman, Çağatay Ulusoy ile birliktelik yaşayan güzel oyuncunun şimdilerde yeni sevgilisi oyuncu Kerem Bürsin‘dir.

Kariyeri;

Sinema
YılBaşlıkRolüNotlar
2006ŞaşkınItırYardımcı karakter
2008PlajdaAslıYardımcı karakter
2010Ejderhanı Nasıl EğitirsinAstridSeslendirme
2011HoşçakalSarahBaşrol/kısa film
2013Behzat Ç. Ankara YanıyorMelisaYardımcı karakter

 

Televizyon
YılBaşlıkRolüNotlar
2008Peri MasalıTalyaYardımcı karakter
2008Limon AğacıPeriBaşrol
2008-2010AdanalıSofia DikkayaYardımcı karakter
2010-2012Lale DevriYeşim TaşkıranBaşrol
2013-2015MedcezirMira BeyliceBaşrol
2016Kurtlar Vadisi PusuValeria

Ödüleri;

YılÖdül veren organizasyonKategori
2010Miss Turkey2.lik
2013Elle Style ÖdülleriEn Stil Saç
2014magazinci.com ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
GQ Türkiye Men Of The Year ÖdülleriYılın Kadını
İstanbul Teknik Üniversitesi ÖdülleriEn İyi Kadın Dizi Oyuncusu
5.Ayaklı Gazete TV Yıldızları ÖdülleriEn İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncusu
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
Karadeniz Teknik Üniversitesi ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
4.İMK Sosyal Medya ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
3.Kristal Fare Medya ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
41.Magnum Altın Kelebek ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
20155.Engelsiz Yaşam Vakfı ÖdülleriYılın En İyi Bayan Tv Oyuncusu
Arel Üniversitesi 4.Medya ve Sanat ÖdülleriEn Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu
YTÜ Yılın Yıldızları ÖdülleriEn Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu
MGD 21.Altın Objektif ÖdülleriEn İyi Drama Kadın Oyuncusu
Türkiye Gençlik ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
Ege Üniversitesi 4.Medya ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
Kayahan Medya ve Sanat ÖdülleriYılın En İyi Kadın Oyuncusu
6.Quality of Magazine Dergisi ÖdülleriEn Quality Kadın Oyuncu
42.Pantene Altın Kelebek ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu

 

Kaynak; Vikipedi

×