Fanları İle En İyi İletişim Kuran Ünlü Hazal Kaya Kimdir?

Türk dizi ve sinema oyuncu Hazal Kaya 1 Ekim 1990 tarihinde İstanbul’ da doğmuştur. Asıl adı Leyla Hazal Kaya’dır. Kaya, ilkokul eğitimini Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulunda liseyi ise, İstanbul İtalyan Lisesinde tamamlamıştır. 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Performans bölümüne girmiştir. İstanbul Balat’ta büyüyen oyuncunun annesi ve babası avukattır. 1997 yılında annesi ve babası ayrılmış ve o günden sonra annesi ile yaşamaya devam etmiştir. Sanatın çeşitli dallarına küçük yaşta eğilen güzel oyuncu, 4,5 yaşında keman 7 yaşında bale dersleri almaya başlamıştır.

hazal kaya

Lise eğitiminde okulun korosunda ve tiyatro kolunda yer almıştır. Ve aynı zaman içerisinde katalog çekimlerine ve ajanslara da başvurular yapmıştır. İlk reklamı Cola Turka olan oyuncu, markanın reklam yüzü olmuştur. İlk oynadığı dizi Acemi cadı da konuk oyuncu olarak Pelin karakterini canlandırmıştır. 2007 yılı dizisi Genco da ilk kez başrol oynamıştır ve o dönemde lise 2. sınıftadır. Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde Nihal Ziyagil karakterini canlandırmıştır. İlk sinema filmi is Çalgı Çengi filmidir. 20114 yılında gösterime giren filmin yapımcısı Selçuk Aydemir’dir. Başarılı, genç oyuncu Ekol Drama da Ayla Algan dan ders almıştır. Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesinde de Ümit Çıraktan eğitim almıştır. Oyunculukta emin adımlarla ilerleyen Kaya, İngilizce, Almanca ve İtalyanca dillerini konuşabilmektedir.

adini-feriha-koydum-hazal-kaya

Hazal Kaya, Show tv de 14 Ocak 2011 tarihinde başlayan Adını Feriha Koydum dizisi ile ekranlara geri dönmüştür. Dizi de başrolü Çağatay Ulusoy ile paylaşmıştır. Dizi de kapıcı kızı Feriha Yılmaz’ı canlandıran genç yetenek, 2. sezon  sonu dizide vurulması sonucu ölmüş ve diziden ayrılmıştır. Aynı yıl içerisinde Ay Büyürken Uyumam sinema filminde Ayça Bingöl ve Selin Şekerci ile başrolü paylaşmıştır. Filmde Hülya karakterini canlandırmıştır. Daha sonra Bu Son Olsun filminde Lale karakterini oynamış ve Engin Altan Düzyatan ile kamera karşısına geçmiştir. Annesi Ayşegül Kaya ile de Bingo reklamında kamera karşına geçen oyuncu, 2012-2013 yılında Atv de yayına başlayan Son Yaz Balkanlar 1912 dizisi için Emine karakteri ile ekrana dönmüş ancak, dizi çok sürmemiş yayından kaldırılmıştır. Bir sonraki dizisi ise AŞK olmuştur. Teniz hocası Azra karakterine hayat veren oyuncu Hakan Kurtaş ile başrol oynamıştır. Bu dizide tutunamamış ve 13. bölümü ile final yapmak zorunda kalmıştır. Yönetmenliğini Onur Ünlünün yaptığı İtirazım Var filminde de Zeynep Bulut karakterini oynamıştır. 2014 yılında birçok kategoride, dünya çapında en önemli isimleri seçen ichaps’te sanatçılar kategorisinde Hazal Kaya uluslararası mükemmellik madalyası alarak dünyanın en etkili isimleri arasında yer almayı başarmıştır. Tv8 kanalında yayınlanan Maral:En Güzel Hikayem adlı dizi de Aras Bulut İynemli ile başrol paylaşmıştır. Aynı yıl içerisinde Türk dizileri ve magazin ile ilgili özel programlar yayınlayan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli MBC kanalarında yapılan ankete göre Kaya, en fazla beğenilen Türk kadın sanatçılar arasında 4. sırada olmayı da başarmıştır. Aynı zamanda 2010-2015 yılları arasında 4 kıtada 35 farklı ülkeden bulunan reyting sonuçlarına göre en popüler 10 kadın oyuncu arasında yer almaktadır.

Hazal Kaya, Onedio.com’um yaptığı ankete göre de Türk halkının oyları ile belirlenmiş olan Türkiye’nin birbirine en çok yakışan 8 çifti arasında sevgili Ali Atay ile 3. olmuşlardır. Güzel oyuncu Lebanon Awards 2015 ödülünü kazan tek sanatçı özelliğini de taşımaktadır. Bir dönem rol aldığı güzellik ürünü reklamı Arap ülkelerinde de yayınlanmıştır.

Kariyeri;

Sinema
YılAdıRolNotlar
2011Çalgı Çengi(Depoya Gelen Genç Kız)Yardımcı oyuncu
2011Behzat Ç. Seni Kalbime GömdümBerna Ç.Konuk oyuncu
2011Ay Büyürken UyuyamamHülyaBaşrol oyuncusu
2012Bu Son OlsunLaleBaşrol oyuncusu
2013Mavi DalgaArzuKonuk oyuncu
2014İtirazım VarZeynep BulutBaşrol oyuncusu
2016Kırık Kalpler BankasıAslımBaşrol oyuncusu

 

Televizyon
YılAdıRolNotlar
2006SılaBerrinKonuk oyuncu
2006Taşların SırrıBengüKonuk oyuncu
2006Acemi CadıPelinKonuk oyuncu
2007-2008GencoÖzge (Gülay Erkaya)Başrol oyuncusu
2008-2010Aşk-ı MemnuNihal ZiyagilYardımcı oyuncu
2011-2012Behzat Ç. Bir Ankara PolisiyesiBerna Ç.Konuk oyuncu
2011-2012Adını Feriha KoydumFeriha Yılmaz SarrafoğluBaşrol oyuncusu
2012Son Yaz-Balkanlar 1912EmineBaşrol oyuncusu
2013A.Ş.K.Azra ÖzakBaşrol oyuncusu
2015Maral: En Güzel HikayemMaral ErdemBaşrol oyuncusu

 

Hazal Kaya, Tofita, Nescafe, Molped, Turkcell, Eti Burçak, Penti, Bingo ve Lux Arabia reklamlarında oynamıştır. Bir de Aslı Güngör İzmir Bilir ya klibi ve Selçuk Balcı Deniz Üstünde Fener klibinde de oynamıştır.  2010 yılında Kavram Olimpiyatları Ödüllerinde Yılın Genç Yeteneği, 2011 yılında Ayaklıgazete.com Ödüllerinde En Güzel Kadın ve Erkek Oyuncuları ödülünü, 2011 Dizifilm.com Oscarların da En İyi Drama Kadın Oyuncusu ödülünü, 2011 yılında Gecce.com da En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü, 2012 yılında Sosyalmedya.cc Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, 2012 yılında Eniyiyisec.com Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, 2012 yılında Bakmoda.com Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, 2013 yılında Sayidaty Arap Dergisinde En İyi Türk Kadın Yıldızı ödülünü , 2013 yılında Gecce.com da Fanlarıyla En İyi İletişim Kuran Ünlü ödülünü, 2013 yılında Sizcene.com Ödüllerinde Türkiye’nin En Güzel Bayan Dizi Oyuncusu ödülünü,  2013 yılında Magazincity.com Ödüllerinde En İyi Kadın Dizi Oyuncusu ödülünü, 2014 yılında The Medal of Excellence for the Most Influential Figures in the World Ödüllerinde Mükemmellik Madalyası ödülünü, 2014 yılında Top 33 Of The Most Beautiful Women On TV Ödüllerinde Nefes Kesen Kadınlar ödülünü, 2015 yılında Lebanon Awards Ödüllerinde bu ödülü alan tek sanatçı olma gururu ile En İyi Sanatçı ödülünü almıştır.

Kaynak; Vikipedi

 

×