En Çok Hayranı Olan 20 Kadın Oyuncudan Biride ”Deniz Çakır”

31 Aralık 1981 Ankara doğumlu olan Deniz Çakır ekranların başarılı bir yüzüdür. Aslen Trabzonlu olan oyuncu, liseyi Ankara Ayrancı Süper Lisesinde tamamlamıştır. Lise döneminde bir gün tiyatro izlemeye gitmiş ve Zeynep Eronat’ın oyunculuğundan çok etkilenerek o gün oyuncu olmaya karar vermiştir. Üniversiteyi Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde tamamlayarak amacına ulaşmıştır. Eğitim döneminde hocalığını Cihan Ünal yapmıştır. Deniz Çakır ilk televizyon deneyimi Kadın İsterse dizisinde Alev karakteri ile olmuştur. Bu dizi de Hülya Avşar ve Cihan Ünal ile beraber rol almıştır. Fakat, oyunculukta asıl çıkışını Yaprak Dökümü dizisinde Ferhunde karakteri ile gerçekleştirmiştir.

deniz-cakir

Deniz Çakır küçükken taklit yapmayı seven ve en çok ta Emel Sayın’ı taklit eden başarılı bir oyuncudur. Eğitim döneminde Ankara da yaşayan Deniz Çakır mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşmeye karar verir. Konservatuvardan mezun olmadan önce Ankara Radyosunda radyo reklamı seslendirmiş ve radyo tiyatrosu yapmıştır. İlk dizisi olan Kadın İsterse yer aldığı ekip ile de oyuncu için başarılı bir deneyim olmuştur. Dizi öncelikle Star tv de yayınlanırken sonrasında Show tv ye geçiş yapmış buradaki başarısıyla da adından uzun süre söz ettirmiştir. Dizi bittikten sonra, yine Birol Güvenin yazdığı sitcom yapılı dizi İki Arada Aşk ta Deniz Çakır başrol oynamıştır. Burada ki başarısı ile de Birol Güven oyuncuya geleceğin büyük bir yıldızı olacağından emin olduğunu dile getirmiştir. Bu dizi ile Kadın İsterse Alev karakterinin kötülüğünü unutturmuş ama dizi kanal değiştirmesi sebebi ile reyting kaybetmiş ve yayından kaldırılmak zorunda kalmıştır. Sonrasında İşte Benim adlı yaz dizisinde yer almış ama bu dizide reyting canavarının kurbanı olmuş ve yayından kaldırılmıştır. Deniz Çakır en büyük çıkışını Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından bu günümüze uyarlanan dizisi Yaprak Dökümü ile yapmıştır. Dizi de en önemli karakterlerden biri olan Ferhunde’yi canlandıran oyuncu bu sayede tecrübesini artırmış aynı zamanda daha çok popüler olmayı da başarmıştır. Bu dizide ki başarısı ile 2010 yılında ilk kez verilen İsmail Cem Televizyon Ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Dram ödülüne sahip olmuştur. Böylece bazı ülkelerde de adını duyurmayı başarmış ve hayran kitlesini artırmıştır. O dönem İstanbul Devlet Tiyatrosunda Uyarca isimli oyunda da yer almış ve kariyerinde emin adımlarla yürümeye devam etmektedir. Dizi kadrosunda oyuncular ile yakın arkadaşlık kuran oyuncu özellikle Halil Ergün ile yakın dostluk bağı kurabilmiştir. Tv8 canlı da katıldığı bir programda oyunculuğunun gelişmesinde özellikle Halil Ergün’ün katkısının çok büyük olduğunu dile getirmiştir.

deniz-cakir

2008 yılında Özlem Akova’nın yönetmenliğinde Kako Si? filminin başrol oyuncusu olarak yerini alan Deniz Çakır, burada da oyunculuğunu göstermiştir. Film Berlin Film Festivali için yapılmıştır. Filmin fragmanı uzun süre yayınlamış ama Türkiye de vizyona girmemiştir. Çakır, Emre Şahin’in yönetmenliğini yaptığı 40 isimli sinema filminde yine başrol oynamıştır. Bir Çanta etrafında dönen hayatları konu edinen film, Deniz Çakırın oynamayı kabul ettiği iki filmden biridir. Oyuncu birçok projeden teklif almış ama arşivlerde yer alabilecek projelerde yer alarak kariyerinde başarılı bir yol çizmeyi düşündüğünü dile getirmiştir. Deniz Çakır bir bölüm olarak Avrupa Yakasında da rol almıştır. 2009 yılında William Shakespeare oyunlarının karışımında Aşk sözleri isimli bazı tiyatro oyunlarında da yer almıştır. Oyunlarda gösterdiği performansı ile Afife Jale Ödüllerinde bir adaylıkla onurlandırılmıştır. Oyuncu yer yer seslendirmeler de yapmaktadır. Örneğin; Kung Fu Panda ve Iron Man gibi filmlerde seslendirme yapmıştır. Özcan Denizin Ya Sonra filminde Didem karakteri ile de 3. başrolünü üstlenen Çakır, filmin Ya Sonra şarkısını seslendirerek seyirciyi şaşırtmış ve yılın en çok tıklanan soundtrack müziği olmasında etkili olmuştur. 2011 yılında İffet dizisi ile tekrar başrol oynamış ve İbrahim Çelikkol, Zuhal Olcay, Melike Güner ile de aynı proje de yer alma şansını yakalamıştır. 2013 yılında ise Muhteşem Yüzyılın kadrosuna Şah Sultan rolü ile katılmış ve bir sezon oynadıktan sonra ayrılmıştır.

Başarılı oyuncu Deniz Çakır, bir kaç yıldır fotoğraf çekmektedir. Fotoğrafa ilgisi olan Çakır fotoğraf sanatçısı Serdal Güzel ile Yakında açacakları Rabarba adlı fotoğraf sergisi için hazırlıklar yapmaktadır. Bu projesini 2009 yılında Okan Bayülgenin programında dile getirmişti. Her zaman fotoğrafçılığa ilgisi olduğunu belirten ünlü oyuncu, bu konuda Yaprak Dökümü yönetmeni Mesude Eraslan’ın kendisini teşvik ettiğini belirtmiştir. Çakır, İnternet üzerinde en çok hayranı olan 20 kadın Türk Televizyon oyuncusu arasında yer almaktadır. Ayaklı Gazete adlı sitenin anketinde Türkiye de en güzel yüzlerden biri seçilen oyuncu, e-kolay tarafından da Türkiye’nin en sevilen kötü kadını olarak gösterilmiştir. 32 bin kişinin katıldığı bir anket de ise Türkiye’nin en güzel 10 ünlüsü listesinde yer almıştır. Boxer Dergisi Türkiye’nin en önde gelen erkek dergilerinden olup, oyuncu için ülkenin en seksi kadınlarından biri olduğu belirtilmiştir. Yaprak Dökümü dizisinde sadece saniyeler süren sevişme sahnelerinde hiçbir çıplaklık içermemektedir. Ve bu sahne İnternet de tıklanma rekoru kırmıştır. Bu duruma fazlaca sinirlenen Deniz Çakır, oyunculukta ne kadar sınır koymasa da oyunculuğunun bu sahnelerin gölgesinde kalmasını istemediğini ve gölgede bırkacak sahnelerde yer almayı düşünmediğini dile getirmiştir.

Kariyeri;

YılDizi/FilmRolKanalNotlar
2004-2006Kadın İsterseAlevStar TV, Show TVTV dizisi
2006- 2010Yaprak Dökümü (2006, dizi)FerhundeKanal DTV dizisi
2005İki Arada AşkGizematvTV dizisi
2006Evet Benim / İşte Benim“Barmaid” FundaTV dizisi
2006Avrupa YakasıSerap-Konuk OyuncuatvTv dizisi
2008Kung Fu PandaUsta EngerekTürkçe seslendirme
2008Donkey XoteTürkçe seslendirme
2008The Simpsons: MovieRod ve Todd FlandersTürkçe seslendirme
2008Iron ManVirginia “Pepper” PottsTürkçe seslendirme
2009Kako Si?LidyaSinema filmi
200940Sevda HemşireSinema filmi
2010Iron Man 2Virginia “Pepper” PottsTürkçe seslendirme
2011Ya SonraDidemSinema filmi
2011CamİpekTiyatro
2011İffetİffetStar TVTV dizisi
2013Muhteşem YüzyılŞah SultanStar TVTV dizisi
2014Yasak (dizi)CalibeAtvTV dizisi
2015Konuşan ResimlerSergi, Türkçe Seslendirme
2015-günümüzEşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (dizi)MeryemAtvTV dizisi

 

Kaynak; Vikipedi

×