Az Tv Canlı Yayını izliyorsunuz...

Paylaş

Az Tv Kanal Bilgileri

İKİ DEVLET BİR MİLLET TELEVİZYONU OLARAK AZ TV: AZERBAYCAN’IN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ

Azerbaycan günümüzün modernleşen ülkelerinden biri olup, Türk milleti ile yakınlığı da düşünülecek olunduğunda tamamen Türk halkına yakın bir kültürel coğrafyaya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Medya camiasını da ele alırsak, iki devletin televizyon ilkeleri de az çok benzerlik göstermekle beraber küçük farkların olması da oldukça muhtemeldir. İşte Azerbaycan’ın TRT’si sayılan Az Tv, yani uzun adıyla Azerbaycan Televizyonu, tam adıyla “Azərbaycan Televiziyası”, ülkede kurulan ilk televizyon ve aynı zamanda kurulan ilk radyo kanalıdır. Yayın hayatına 1955 yılında başlamış fakat bu tarihten bir yıl sonra yani 14 Şubat 1956 yılında kurulmuştur. Radyo yayınlarına ise çok çok erken bir tarihte, 1926 yılında başlamıştır. Yayın alanları arasında Azerbaycan’ın yanı sıra Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de vardır.

Kendi ülkesinde karasal yayın da yapmakta olup, ülkemizde uydu kanalı olarak Azerspace 1 uydusu üzerinden izlenebilmekte, D Smart üzerinden 421. Kanal ve son olarak Tele Dünya Kablolu Yayınından 102. Kanal aracılığıyla Az Tv izlemek mümkündür. Ayrıca b devlet televizyonunun nispeten özel sayılan kardeş kanalları da vardır. Bunlar; Medeniyyet TV ile İdman Azerbaycan TV’sidir. Bir de kardeş radyosu olan Radio Respublika bulunmaktadır. Kanalın ana merkez adresi olarak da AZ1011, Bakı şəh., M.Hüseyn küç., 1 olarak göstermek mümkündür.

Kanal dünyaca tanınmaktadır. Bunun bir nedeni de satın haklarını alarak yayınladığı UEFA maçlarıdır. Çünkü uydu üzerinden birçok ülkede izlenebilen bu kanal yayınları, kanalın reytingini de yükseltmiştir. Özellikle son birkaç yıldır bu maçların yayın hakkını satın almakta ve b maçları yayınlamaktadır. Fakat bazı ülkeler kendi ülkelerinde paralı olan bu yayınların bu kanal üzerinden ücretsiz izlenmesini istemediği için Türksat uydusundaki yayını kesilmiş bulunmaktadır. Buna rağmen Az Tv diğer ülkelerde halen izlenmekte olup, maç yayınları oldukça sevilmektedir. İdman Azerbaycan Tv’de bu maçların yayınlandığı, ana televizyona bağlı spor kanalıdır.

Bir internet sitesi de bulunan kanal, yine bu siteden canlı olarak da izlenebilmektedir. Ayrıca internet sitesi mobil desteği de sağladığından bu canlı yayınlar tüm akıllı telefonlardan da takip edilebilir. Yayınların görüntü kalitesi yüksek çözünürlüğü desteklemektedir.

Az Tv sabah haberleri bülteni her sabah saat tam sekizde başlamaktadır. Azerbaycan gündeminden dünya gündemine birçok haber bu bültende ekran başına gelmektedir. Kadın programı olarak sayılabilecek bir program olan, “Səhər” Musiqi-informasiya proqramı başlamaktadır. Program Elçin Cəfərov tarafından sunulmaktadır. Ayrıca birbirinden eğlenceli konuklarla, müzikal konular hakkında eğlenceli ve bir o kadar da farklı program içerikleri ve konukları olmaktadır. Program yaklaşık dört buçuk saat kadar sürmekte, ardından tekrar haberlere geçilmektedir.

Haberlerin ardından yarışma programı niteliğinde bir başka program başlamaktadır. Saat ikide ise tekrar haberler başlamaktadır. Bundan sonraki program akışları ise şu şekilde olmaktadır; Aile Hekimi adlı eğitici ve sağlık sorunlarına yönelik bir sağlık programı ardından, yaklaşık yarım saat süre çizgi film gösterimleri, üniversite öğrencilerine yönelik soru cevapların da bulunduğu gençlik programı, haberler ve müzik kliplerinin yer aldığı bir program şeklinde devam etmektedir.

Ayrıca ana haberler Rusça olarak da sunulmaktadır, hatta televizyonun internet sitesi Rusça dil desteğine de sahiptir.

Tüm bu yayınların yanı sıra, özellikle Türkiye’de de yayınlanan O Ses Türkiye yarışmasının Azerbaycan versiyonu da ülkede severek izlenmekte ve Az Tv tarafından ekranlara getirilmektedir. Ayrıca devlet televizyonu niteliğine sahip olan bu kana, UEFA maçlarından yarışmalara, Azerbaycan Tarihi adlı eğitici yayınlara ev sahipliği yapmaktadır. 2007 yılında Avrupa Yayın Birliği’ne katılıp Eurovision’a katılmak istemiştir, fakat isteği yine bu birlik tarafından reddedilmiştir. Çünkü devlet televizyonu niteliği ağır basmaktadır. Bu yüzden de devlete bağımlı olduğu düşüncesiyle Avrupa Yayın Birliği bu isteği reddetmiştir.

Son olarak hızla globalleşen dünyada kendi kültürümüzden izleri de içinde barındıran Az Tv, her geçen gün yenilenen program içerikleri ve eğitici fakat aynı zamanda eğlenceli yayınlarıyla izleyici kitlesini gün geçtikçe artırmaktadır. Türkiye’den de birçok program tasarımını kendi ülkelerine göre ayarlayarak izleyicilere farklı program alternatifleri sunmaktadırlar.

Kanalın başarısını özellikle yayın haklarını satın aldığı UEFA maçları belirlemektedir. Bu sayede dünyaca tanınıp, izlenebilmektedir.

1956 yılında kurulan AZ TV, Azerbaycan’ın ilk televizyon ve radyo kanalı olma özelliği taşıyor. Türkiye’de izlemek için Türksat 3A uydusu aracılığı ile bulunabilir. İdman Azerbaycan TV kanalı ile kardeş kanal olan AZ TV ülke dışında en çok Avrupa kupaları maçları ile bilinmektedir. Ücretsiz olarak kolaylıkla izlenebiliyor. Kanalı internet üzerinden canlı yayını takip edebilirsiniz.

Kan bağımızın olduğu ülkelerden bir tanesi de Azerbaycan! Ülke, gelişmişlik konusunda çok üst düzey basamaklarda değil ancak son yıllarda yaptıkları çıkış ile birlikte adından sıkça söz ettirmeyi başardılar diyebiliriz. Ülke hakkında neler olup bittiğini sizler de daha detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız AZ TV bu konuda sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Azerice yayın yapan ve Azerbaycan’da yayın hayatını sürdüren özel kanallardan bir tanesi de AZ Tv olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar ülkenin en çok izlenen kanallarından bir tanesi olduğunu gösteriyor ve bizler de bu popüler kanalı listemize ekleyerek siz değerli televizyon tutkunlarına ücretsiz olarak sitemiz üzerinden sunuyoruz. Azerbaycan ve dünya gündeminin yer aldığı kanalda eğlence programlarına da rastlamak mümkün! Kardeş ülke Azerbaycan’da yayın hayatına devam eden ve ülke gündemi hakkında sayısız program ile bizlere bilgi veren Az TV, profesyonel olarak bu işi yapan sayısız uzmanın konuk olduğu güncel programlar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda! Kanal Azerice yayınlar yapıyor ve Türkiye gündemine dair güncel bilgileri de objektif bir şekilde aktarıyor.

Kanal Türü : Ulusal Kanal

  • Hata bildirimi yapmadan önce sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz sorun devam ediyorsa lütfen hata bildirimi yapınız , yayın en kısa sürede açılır.